Makaron Nasıl Yapılır?

Yılbaşı akşamı ve yeni yıl için ne kadar heyecanlı olduğumu bilmeyen bir Modaradar takipçisi kalmadı herhalde:) Bu heyecanımın devamını sağlamak için yeni yıla çok tatlı bir tarifle başlamak istedim.

Tadı ile acıbadem kurabiyesini anımsatan ama biraz daha yumuşak olan ve canlı renkleriyle büyüsüne kapıldığımız makaronlar! Ah ne kadar da tatlılar. Sadece belirli pastanelerde satılan fiyatı çok da uygun olmayan bu büyülü tatlıyı evde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Gözlerinizin parıldadığını görür gibiyim:)
Haydi o zaman mutfağa makaron severler, sizin için süper bir tarifim var!

Malzemeleri okurken, neden bunlar gramaj cinsinden, nerede bizim fincan, çorba kaşığı tariflerimiz demeyin:)
Makaron yapımı gerçekten bu denli hassas ölçülerle gerçekleşiyor. Ölçülere uymadığınızda makaronunuz tutmayabiliyor. Bu da makaronun neden pahalı satıldığını açıklıyor aslında.

Malzemeler

125 gr pudra şekeri
125 gr toz badem (Toz Antep Fıstığı)
120 gr toz şeker
50 gr su
80 gr yumurta akı

Makaronları renklendirmek için gıda boyası kullanıyor. Ama gıda boyası kullanmak istemiyorsanız toz badem yerine toz antep fıstığı kullanarak yeşil renkli makaronlar elde edebilirsiniz. Ben iki renkte makaron yapmak istediğim için önce toz badem ile tarifi uygulayarak gıda boyası kullandım, sonrasında da toz badem yerine antep fıstığı tozu kullanarak yeşil renkli makaronlar elde ettim.

Haydi başlayalım o zaman!

1. İlk olarak toz bademi ve pudra şekerini blendırdan iyice geçirin ve istediğiniz renkteki gıda boyasını ekleyin.

macaron_yapımı_tarifi

macaron_yapımı_tarifi

macaron_yapımı_tarifi

2.Toz şeker ve suyu cezve içinde 118 dereceye gelinceye kadar kaynatın. Bu kısma özellikle dikkat çünkü buradaki dereceyi tutturamazsanız macaronlarınız güzel olmayabilir. Bu nedenle mutlaka bu aşamada sıcaklığı ölçen bir şeker derecesi kullanın.

macaron_yapımı_tarifi

3.Yumurta aklarını bir kapta çırpın. 118 dereceye gelen şerbeti yavaş yavaş karışımınıza ekleyin.

macaron_yapımı_tarifi

4. Şerbeti karışımınıza yedirdikten sonra yumurta akını bir spatula yardımıyla iki seferde karışımınıza yedirin.

5. Hazıladığınız makaron karışımını bir kaşık yardımıyla tepsiye yerleştirin. Kaşıkla makaronlarınızı fırın tepsisine yerleştirdikten sonra tepsinin altına vurun. Bu şekilde makaronlar tam yuvarlak olacak şekilde tepsiye yerleşir ve içerisindeki hava kabarcıkları patlar. Tüm makaronları tepsiye koyduktan sonra 120 derecede önceden ısıtılmış fırında 25 dakika pişirin.

macaron_yapımı_tarifi

macaron_yapımı_tarifi

Makaronlar piştikten sonra vanilyalı veya çikolatalı krema ile makaronlarınızı birleştirin. Krema yapımı ile uğraşmak istemeyenler Nutella kullanabilir.

Aynı tarifte toz badem yerine antep fıstığı tozu kullanarak yeşil makaronlar elde edebilirsiniz.
Bu tarife göre 20 adet makaron elde ediliyor.

Gelelim makaron yapımında dikkat edilmesi gereken püf noktalarına;

Makaron yapımında kullandığınız ekipmanların kuru olmasına dikkat edin. Aynı zamanda makaron yaparken mutfak sıcaklığının belirli bir sevide olması lazım. Mutfakta esinti olursa makaronlarınız çatlayabilir.
Renklendirme için gıda boyası yerine meyve kullanmayın. Daha doğal bir çözüm olabilir, çok da güzel renk verebilir yalnız meyve kullandğınızda makaron kıvamını tutturamaya bilirisiniz. Bu nedenle meyve kullanmaktan çekinin.

macaron_yapımı_tarifi

macaron_yapımı_tarifi

Makaronlarımın güzel fotoğrafları için; http://www.ifsak.net/aysegulozturk

Siz de yaptığınız makaronların resmini bana gönderir misiniz?:)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir