Family Hug Atölye’de Taze Makarna Yapımı

Çikolata, makaron, ekmek ve risotto maceralarımdan sonra sıra geldi taze makarna yapmaya!:)

Sürekli kekler pastlar yapan veya akşam yemeğine en az 3 çeşit yemek yapabilen biri değilimdir. Ama ne zaman karışıma böyle ilginç tarifler, değişik lezzetler çıksa hemen kollarımı sıvamaya başlıyorum. Taze makarna maceramızın mimarı ise ekip müdürümüz. Elimizi attığımız her işi başarıyla bitiren bir ekip olduğumuz yetmezmiş gibi bu sefer  ekip olarak kollarımızı taze makarna yapmak için sıvadık:)

Family Hug Atölye, taze makarnadan pizza yapımına kadar çeşit çeşit yemekler yapıp, etkinlikler düzenleyebileceğiniz şirin bir atölye. Atölyede yemek yapmanın yanı sıra çalışanlara özel ekip çalışmaları, çocuklara yönelik ritim atölyesi ve bilim çalışmaları gibi bir çok ilgi çekici etkinlik mevcut.

Gelelim bizim yaptığımız taze makarna tarifine.

Taze makarna yapmak hiç tahmin etmediğim kadar kolaymış!

1 kişilik makarna tarifi

1 yumurta

100 gr un (mümkümse organik:))

işte bu kadar!:) Yani sizin anlıyacağınız hazır makarna yapmak ne kadar pratikse, taze makarna yapmakta o kadar kolay!:)

 

Malzemeleri bir kapta elimizle hamur olana kadar karıştırıyoruz.

Eat_Now (22 of 62)

Hamurun kıvamı çok önemli. Kulak memesi kıvamından biraz daha sert olmalı. Yumuşak yapışkan bir hamur olmamalı. Kıvama göre ununuzu arttırıp/azaltabilirsiniz.

Eat_Now (28 of 62)

 

Eat_Now (8 of 14)

Hamuru hazırladıktan sonra streç film ile hamuru kaplayıp 5 dakika bekletiyoruz. Sonrasında streç filmi çıkartıyoruz. Hamurunuzun kıvamını streç filmi çıkartırken anlayabilirsiniz. Hamur streç filme yapışıyorsa biraz daha un koyup yoğurmanız gerekiyor demektir.

Eat_Now (38 of 62)

Hamuru çıkardıktan sonra geliyoruz en eğlenceli kısma! Hamuru makarna kesme makinasında önce düzleştiriyoruz sonrasında makinanın şekilli tarafında makarnayı kesiyoruz. Ama bu kısımlar anlattığım gibi kolay değil sırasıyla dikkatlice yapmak gerekiyor.

Makarna kesme makinasınında 7 farklı incelik ayarı var.Makarna hamurumuzu düzleştirmek için sırasıyla tüm seviyelerde ikişer kere hamurumuzu geçiriyoruz.  Bu işlemi yaparken makarna hamurumuz incelmeye ve uzamaya başlıyor. İşimizi kolaylaıştırmak için 5. seviyedeyken hamuru ortadan ikiye kesiyoruz ki hamur yapışmasın.

Eat_Now (11 of 14)

Eat_Now (40 of 62)

 

İncelttiğimiz hamurlarımızı una buladıktan sonra makarna makinasının şekilli kısmıyla kesmeye başlıyoruz.

Eat_Now (10 of 14)

 

Kestiğimiz makarnaları birbirinden ayırarak kuruması için asıyoruz. Kurutmak için 5-10 dakika arası beklemek yeterli.

Eat_Now (50 of 62)

Tüm makarnaları asıp kurumasını bekledikten sonra kestiğimiz makarnaları tezgaha alıp unla beraber karıştırıyoruz ki yapışan makarnalar varsa ayrılsın.

Makarnaları kaynar suyla dolu tencereye atıyoruz ve sadece 2-3 dakika pişmesi için bekliyoruz. Burada önemli bir püf noktamız var. Farkettiğiniz gibi makarnanın hamuruna hiç tuz koymadık. Hayır unuttuğumuz için değil tabiki:) Makarna hamuruna tuz koymuyoruz çünkü tuz koyduğumuzda hamur çatlıyor ve makarna kesme işleminde hamurda delikler oluşuyor. O nedenle makarna hamuruna tuz koymuyoruz. Hamuruna tuz koymadığımız için de makarnayı haşladığımız suya bolca tuz atmak gerekiyor.

Afiyet olsun!:)

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir