İş ve Özel Hayat Dengesi Nasıl Kurulur?

Son zamanlarda iş ve özel hayat dengesini korurken aynı zamanda bloga nasıl bu kadar zaman ayırabildiğimle ilgili sorular almaya başladım. Bildiğiniz gibi blog yazmanın yanında tam zamanlı ve bir hayli yoğun bir işte çalışıyorum. Ayrıca evliyim ve evime karşı sorumluluklarım da var. Tüm bunların arasına bir de başarılı bir blog eklenince iş, özel hayat ve blog arasında bir denge kurmak şart oldu. Peki nasıl yapıyorum bu işi? İşin aslını söylemek gerekirse bu dengeyi korumak için ortaya konmuş sabit bir formül yok. Benim formülüm var. Belki doğru, belki yanlış ama sonuç olarak benim izlediğim yol bu ve işe yarıyor. Bu yazımda sizinle kendi formülümü paylaşıyorum, kim bilir belki sizin işinize de yarar?:)

İşte iş ve özel hayat dengesini korumak için izlemeniz gereken yollar:

1. Listeler Yapın 

IMG_7956

Çantamda her zaman kalemim kağıdım hazır bulunur. Telefonumda not tutma özelliği olan en az üç uygulama vardır. Gidilecek yerler, seyahat edilecek ülkeler, wishlist vb. bir sürü listelerim var. Bu listeler benim özel hayat/iş/blog dengesini kurmamda en büyük yardımcım. Listeler tutuyorum ve her boş anımda listemdeki bir maddeyi eritmeye çalışıyorum.

2. Plan Yapın

IMG_7957

Her haftamı hatta her günümü planlamaya ve o plana uymaya çalışıyorum. Arkadaşlarımla buluşurken bile en az 1 hafta öncesinde ayarlamaya çalışıyorum ki bu sayede hiç bir işimi aksatmayayım. Bu durum arkadaşlarım arasında çok hoş karşılanmasa da benim tüm vaktimi verimli kullanmamda çok faydalı oluyor. Yakın arkadaşlarımla görüşmek için ise sabit planlar yapıyorum, her çarşamba akşamı kızlar gecesi yapıyoruz mesela.

3. Çok Çalışın

IMG_7958

Ayrı ayrı düşündüğümde evim için, ofiste ve blogum için çok çalışıyorum. Ama anlatmak istediğim şey hiç biri için bir diğerinden daha özenli çalışmıyorum. Her birine aynı özeni göstermeye çalışıyorum. İşkoliklik yapıp mesaiye kalmak yerine tüm günümü ve işlerimi planlıyorum sıraya koyuyorum. Blog’a yazı yazıcam diye evime daha az zaman ayırmıyorum. Her bir işime bir çocuğummuş gibi davranıyorum aslında:) Ve çocuklarımın her biriyle aynı ilgiyle ilgileniyorum.

4. Mola Verin


IMG_7959

Bazı günlerim oluyor hiç evimle ilgilenmiyorum. Keyifli bir pazar sabahı yakaladıysam instagram’ı hiç açmıyorum. Ofiste bir sinerji yakaladığımız evreka anlarında tüm hayatım çok sevdiğim işim oluyor. Kısacası ara ara hepsine mola veriyorum. Başka türlü çok fazla işi bir arada yapmak gerçekten çok zor. Size de önerim hayatınızdaki tüm ana başlıklarınıza zaman zaman mola verin. O zaman onları ne kadar özlediğinizi fark edip çok daha motive olmuş bir şekilde geri dönecekseniz.

Özlemiyorsanız?

O zaman yeni bir şeyler yapmanın zamanı gelmiş demektir.

Uzun zamandır bana yorum yazmıyorsunuz, bakın üzülüyorum. Haydi bana kendi yöntemlerinizi, kendinizi yazın.

 

Yayım tarihi
Moda olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir