Gezi : Uludağ’da Bir Haftasonu

Daha önce söylemiş miydim hatırlamıyorum ama benim memleketim Bursa:) İlk olarak üniversite, sonrasında çalışmak için derken İstanbul’da kaldım fakat Bursa’nın yeri benim için çok ayrıdır.

Bursa’da büyümüş her çocuk gibi karlı havaları çok severim ama bu sevgimi bir çok arkadaşım anlamaz. Kar yağması siz İstanbulluların zannettiği gibi çileli bir olay değildir. Sevimsiz olan, bir saatlik ufak bir kar yağışında felç olan trafik ve anında çamura dönüşen sizin kar zannettiğiniz kar/çamur karışımı sıvı.

Kar şahane bir şeydir! Bilinenin aksine kar yağdıktan sonra yumuşacık mis gibi bir hava olur, güneş çıkar. Etraf çok sakin olur ve havadaki huzura neredeyse dokunabilirsiniz. Henüz 40’ı çıkmadan Uludağ’a götürülmüş ve yanaklarına kar konmuş bir bebek olarak Uludağ’ı ve karlı havaları çook seviyorum:)

IMG_8901

Bu yazımda da Uludağ’da tatil yapmak isteyenler ve hiç düşünmemiş olanların aklına girmek için Uludağ kaçamağımızdan bahsedeceğim. Eğer Uludağ’a daha önce hiç gitmemişseniz başlangıç için iki gece üç günlük bir tatil planlayabilirsiniz ama benim önerim hakkını vererek keyif almanız için 4 gece 5 günlük planlar yapmanız.

teleferik

Uludağ 1. Bölge ve 2. Bölge olarak iki kısımda oluşur. İki kısım olmasına rağmen aralarındaki uzaklık sadece 2km’dir. Teleferik 2. Bölge’ye çıkar ve 1. Bölgeye gitmek için bir çok taksi, dolmuş ile 1. Bölge’ye geçebilirsiniz. 1. Bölge Uludağ’daki ilk yerleşim yeri olduğu için oteller biraz daha eski, kayak pistleri daha kolay ve dışarıda olan bir çok etkinlik 1. Bölge’de gerçekleşiyor. 2. Bölge’deki pistler çok acemilere göre değil ve oteller nispeten daha yeni.

IMG_8869

Biz konaklamak için 1. Bölge’deki Le Chalet Yazıcı otelini seçtik ve çok memnun kaldık. Otelimiz 1. Bölgenin merkezindeydi ve gündüz pist aktiviteleri akşam dışarıdaki partiler hemen otelimizin önünde oluyordu. Personeli çok ilgili yemekleri çok başarılıydı. Gönül rahatlığıyla bu otelde kalabilirsiniz.

IMG_8871

IMG_8873

Eğer kayak yapmayı bilmiyorsanız her iki bölgede de çok fazla sayıda eğitmen var, 1-2 saatlik derslerle birden kendinizi pistten aşağı inerken bulabilirsiniz. Kayak kıyafetim yok diye üzülmeyin çünkü kayak malzemeleri kiralanan yerlerden kayak kıyafeti de kiralayabiliyorsunuz.

IMG_8864

IMG_8894

Tek yapmanız gereken kazak, kar botu ve en havalı gözlüklerinizi alıp, Uludağ’ın yolunu tutmak. Kayak sezonu Nisan başına kadar devam ediyor. Hadi bakalım ne duruyorsunuz!

 

Yayım tarihi
Gezi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir