Kapadokya |Balon Turu ve Cappadox

Kapadokya dendiğinde aklına balon turu gelenlerden misin? O halde bu yazı senin için!

Kapadokya’ya gidip balona binmeden olmaz dedik ve bölgenin en güvenilir firmalarından biri olan Voyager Ballons‘tan yerimizi ayırttık.

balon_turu

 


Açıkçası balona binmeden önce güvenli bir araç olduğuna dair kuşkularım vardı. Bildiğiniz gibi geçen sene bir balon düşmüş ve bu durum balondakiler için kötü sonuçlanmıştı. Havada sadece rüzgarın kontrol ettiği bir sepette gezinti yapmak zaten korku uyandıran bir durum, üzerine bu kara haberler de gelince insan tedirgin olmuyor değil. Biz yine de bu deneyimi yaşamalıyız dedik ve sabaha karşı 4.30 sıralarında balon firmasının görevlileri tarafından uyandırıldık.

Kapadokya Balon Turu

Balon turunda sabaha karşı görevlileri otelimizden bizi aldı ve kahvaltı noktasına götürdü. Burada hafif bir şeyler yedikten sonra uçuşun yapılacağı alana geçerek balonların şişirilmesini izledik.

Kapadokya’nın mistik ortamında etrafınızda bir çok balon şişirilirken ve yavaştan havalanırken artık korkunun yerini tatlı bir heyecan alıyor. Balon turunun en güzel yanı etrafınızda da bir çok balonun havalanışını izlemek. Diğer balonların ve peri bacalarının yanından yavaş yavaş havalanmanın hissettirdiklerini tarif etmem çok kolay değil.

Sanki zaman yolculuğu yapmışız,

Sanki biri gerçekten dünyayı durdurmuş,

Sanki trafik diye bir şey yok ve herkes o saatte mışıl mışıl uyuyor ve sadece biz uyanığız gibi.

kapadokya_balonturu

Kendinizi en son ne zaman evrende küçücük bir nokta gibi hissettiniz? Günlük koşturmacalar, o çok önemli toplantılar,  aslında hiç takılmamız gereken ama takıldığımız bir çok (aslında!) minik şey. Kapadokyanın muhteşem doğası karşısında hissetiklerim tam bu şekilde. Doğanın muhteşem güzelliği karşısında kendinizi küçücük bir noktadan farklı hissetmiyorsunuz. Günlük hayatımızda da bir adım geri çekilip büyük resmi görebilsek keşke. O zaman aslında hepsinin ne kadar minik ve kendimizi yormaya değmeyecek şeyler olduğunu fark edebiliriz.

kapadokya_balon_turu

Ortalama 75 dk. hava harika bir zaman geçirdikten sonra inişimizi yaptık ve sonunda tekrar karada olmanın mutluluğunu bir şampanya eşliğinde kutladık!

balon_turu

Böylelikle saat henüz 7 olmuş iken biz çok mutlu bir şekilde biraz da şampanyanın etkisiyle çakırkeyif olarak otele dönmeye başlamıştık bile.

Kapadokya’da bugün içinde sırasıyla Göreme Açık Hava Müzesi, Aşk Vadisi, Çavuşin Kalesini  gezdikten sonra Ürgüp tarafına geçtik. Aşk Vadisini herkes çok övüyor ve bölgedeki en güzel vadilerden biri ama bizim favorimiz son gün gittiğimiz Zelve Vadisi idi.

 

kapadokya_goreme

 

Sonrasında Ürgüpte bir yemek molası verip bölgenin ünlü firması olan Turasan’ın fabrikasına gidip şarap tadımına katıldık.

Cappadox kapsamında bu akşamki konserimiz Iyeoka’idi. Tartışmasız etkinliğin en iyi performansıydı.

https://youtu.be/04caAByXYnU

 

Yayım tarihi
Gezi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir