Dekorasyon Fikirleri

Perde açılır.

“Ay Allahım sana geliyorum!” der bundan 2 yıl önce evlilik hazırlıklarıyla boğuşurken mobilya seçmeye çalışan ModaRadar.

İtiraf ediyorum dekorasyon hiçbir zaman uzmanlık alanım olmadı. Son iki yıldır bu işe çok çaba harcasam da hala çaylak sayılabilirim. Aslında evlenmesem bu işlere hiç bulaşmayabilirdim ama işte naparsınız.

Gelelim 2013 yılına. Evlenmek ayrı bir iş, İstanbul’da istediğiniz gibi bir ev bulmak ayrı bir iş. Bazı evlerin salonu küçük, bazılarının yatak odası. Durum böyle olunca evinizi dilediğiniz gibi döşemek de ayrı bir problem oluyor. Biz evi döşerken ölçülerimizi alıp mobilya bakmaya o şekilde gitmiştik. Yine de ölçüleri tutturmakta çok zorlandık hatta o günden beridir eşimle aramızda bir kural var, ne beğenirsek bir boy küçüğünü alıyoruz. Bu sayede aldığımız eşyaların ölçüsü eve tam oluyor:)


homify

Sala De Estar / Homify 

Salon

Ben hayalleri olan bir insanım. Her an başka bir hayal düşler onun peşinden giderim. Gelin görün ki salon takımı bakarken hayalimdeki bir salon takımım yoktu. Hatta sanırım hala yok. Durum böyle olunca zorlanmamak elde değil. Size tavsiyem eğer kafanızda nasıl bir koltuk takımı istediğinize dair bir fikriniz yoksa öncelikli olarak tarzına karar verin, modern, klasik, country  vb. Tarza karar verdikten sonra bol bol internetten görsel araştırmaları yapın. Çok fazla dekorasyon websitesi var, buralardan araştırma yapabilirsiniz.   İnternetten yüksek dozda ilham aldıysanız artık mağaza gezmeye başlayabilirsiniz!

salon_dekorasyon

Panamby Apartment / Homify

renkli_salon_grubu_dekorasyon

Living Com Obra De / Homify

Mutfak – Banyo

Bizim evimizin mutfak ve banyosu hazır döşeliydi o nedenle (çok şükür!) mutfak ve banyo yaptırma sürecine girmedik. Zaten o zaman yaptırsaydım ne istediğimi bilmediğim için saçma bir mutfak, banyom olurdu diye düşünüyorum. Şimdilerde ise dekorasyon sitelerinde beğendiğim resimleri, mağazalarda gezerken beğendiğim tasarımların resmini çekip biriktiriyorum. Dropbox’ta eşimle ortak kullandığımız “Dream House” adını verdiğimiz bir klasörümüz var. Beğendiğimiz tüm görselleri burada biriktiriyoruz ve bir gün evimizi yenilersek buradaki görsellere bakarak karar vermeyi planlıyoruz. Çünkü ortada kocaman bir gerçek var. Dekorasyon ile ilgili fikirleriniz kısa bir sürede oluşmuyor.  Biz de kendimizi buna hazırlamak için şimdiden görsel biriktirmeye başladık.

Ben bir sonraki evimde ada mutfak istiyorum ve ahşap renklerle beyaz ya da gri kombinasyonu yapmayı hedefliyorum.

 

ahşap_mutfak

Loft Tropical Casa Cor / Homify

beyaz_mutfak_dekorasyon

Magalhaes Estudio Apartamento Parque / Homify

Banyo konusunda hala net fikirlerim yok tek istediğim daha canlı renklerden oluşan bir konsepti olması:)

banyo-dekorasyon

Erbek Nif / Homify

Toparlamak gerekirse yeni bir oda ve ev için alışveriş yaparken dikkat etmeniz gerekenler :

–  Dekorasyon fikirleri almak için bol bol online gözlem yapın.

– Ölçülerinizi yanınızdan ayırmayın ve eviniz büyük değilse, ne beğeniyorsanız bir küçüğünü alın.

– Mutfak/Banyo yaptırıyor ve daha önce bu konuda bir tecrübeniz yoksa bu konuda mutlaka büyüklerinizin sözünü dinleyin. Unutmayın özellikle bu alanlardaki fikirler yaşadıkça ortaya çıkıyor ve tecrübeye kulak vermek çok önemli.

Sizin önerileriniz neler? Özellikle tadilat yaptırmış olanlarınızdan yorum bekliyorum:)

Yayım tarihi
Moda olarak sınıflandırılmış

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir