Alaçatı : Oteller, Plajlar ve Dahası…

Alaçatı her zaman iyi bir fikirdir! Eğer kalabalıkta eğlenmeyi, daracık sokaklarda kaybolmayı ve yurtiçi kadar yakın yurt dışı kadar kozmopolit ortamları seviyorsan. Şehirler insan gibidir, kimi çok sever, kimi nefret eder. O nedenle mutlaka Alaçatı’ya gidin demeden önce size benim Alaçatımı anlatayım. Benim Alaçatım, her kapısı önünde resim çekilen, kalabalığa rağmen özgürce dans edilen ve gündüz sıcağına inat havalı beachlerindeki kokteyllerle serinleten zamanın hızlı aktığı bir yer ve ben bu küçük kasabayı çok seviyorum!

alacati

Yaz tatili için plan yaparken geçen sene gitmediğimiz için Alaçatı’yı listenin en başına koyduk. 1 haftalık tatilimizde araba ile gidilebilecek en yakın lokasyonlardan biri Alaçatıydı. İşte Alaçatı gezimden size faydası dokunabileceğini düşündüğüm notlar.

Konaklama

Lapis Otel Alaçatı

Booking.com’dan tesadüfen seçtiğim bu otel sanırım yurtiçi seyahatlerimizde denk geldiğimiz en iyi otellerden biriydi. Eski bir Rum kilisesinin restore edilmiş halinde olan bu oteli özel kılan ne Alaçatı’nın merkezinde olması ne de dillere destan kahvaltısı. Asıl sebep otelin sahibi Berk Bey. Berk Bey bizi karşıladığı andan itibaren o kadar güzel bir hikayenin parçası yaptı ki konaklamamızdan ayrı bir keyif aldık.

lapis_butik_otel_alacati

Otele vardığımız anda Berk Bey bizi karşıladı ve bizim için Papazın odasını ayırdığını, kahvaltımızı kilisenin külliyesinde yapacağımızı söyledi. Bizim şapşal surat ifademizi görünce taze buz gibi sangrialarımızı elimize tutuşturup otelin hikayesini anlatmaya başladı. Bu eski Rum binanın aslında bir kilise olduğunu ve Berk Bey’in eşi ile restore ettiğini bu şekilde öğrendik. Odamıza yerleşince otele iyice ısındık çünkü odaların dekorasyonu ve oda içindeki malzemelerin kalitesi çok iyi ve çok şıktı. Ertesi sabah dillere destan ama gerçekten dillere destan kahvaltıda zeytin reçeli, geyik sucuğu gibi diğer otellerde rastlayamayacağınız tatlarla kahvaltımızı yaptık.

alacati_otel_kahvalti

 

Yanımıza gelen Berk Bey’e Lapis ne demektir dediğimizde hemen ortadan kayboldu ve elinde lacivert renkli iki taş ile döndü. Lapis adı “lacivert taş”tan geliyormuş ve bana bileklik yapmam için bu taşlardan hediye etti. Sonrasında hemen telefonunun kamerasını açıp bizim kahvaltı başında resmimizi çekti. Biz herhalde bizi biri ile karıştırdı diye düşünürken biraz önce çektiği resmin yapıştırıldığı bir şişe şarap hediye olarak masamıza geldi. İçindeki şarap Suriye’de Süryanilerin yaptığı özel bir şarap, Suriye karışmadan önce aldığı toplu alımdan bir kısmını bize hediye etti.

alacati_lapis_otel

Sizi bilmem ama ben bu kadar yakın ilgiyi en son arkadaşımın sahibi olduğu bir mekana gittiğimde görmüştüm. Hiç tanımadığımız bir mekanda bu ilgiliyi görmek inanılmaz hoşumuza gitti. Ayrıca otelin restorantının Alaçatı’daki bütün restorantlardan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Deniz ve et ürünlerinde çok değişik ve lezzetli ürünler deneme fırsatı yakaladık. Alaçatı’dan yolunuz geçtiğinde konaklamasanız bile bir akşam burada yemek yemenizi tavsiye ederim.

Restoranlar

Kumrucu şevki ve şerefe meyhanesi denediklerimizden. Geri kalan akşamlarda otelimizin leziz mutfağında yedik ve keşke her akşam otelde yemek yeseymişiz dedik. Özel bir pişirme yöntemiyle hazırlanan ahtapot, mürakkep balığı ve daha nice deniz mahsülüne ek olarak av etlerinin de tadına baktık.

Şerefe Meyhanesi

Akşam yemeklerinden birini burada yedik. Eski Türkçe şarkıları çalan mekanlara zaten zaafım vardır, buranın müzikleri de atmosferi de beni benden aldı. Giderseniz mutlaka Cunda peyniri ve Enginar almanızı öneririm.

Alaçatı – Çeşme Plajlar

Bu bölgede diğer tatil yerlerinin aksine otellerin kendi plajı yoktur ve denize gitmek için uç taraflara gitmeniz gerekir. O nedenle Alaçatı ve Çeşme bölgesinde arabanız yok ise biraz zorlanabilirsiniz. Biz araba ile gittiğimiz için hiç bir sorun yaşamadık ve sırasıyla bir sürü plajı gezerek neredeyse tüm koyları denedik. Benim favorim kesinlikle Fun Beach!

Fun_Beach

Fun Beach – Fly Inn Beach

Çiftlikköy tarafındaki bu plajlara bayıldık. Temiz ve serin suyu ile bütün gün denizden çıkmak istemedik resmen. Bu bölge Altınkum olarak da geçiyor çünkü plajlardaki kum inanılmaz ince ve pırıl pırıl gerçekten altın gibi. Bu iki beachin müdavimi olduk ve sürekli bunlara gittik desem yeridir. Bundan sonraki Çeşme ve Alaçatı ziyaretlerimde Aya Yorgi’ye uğramadan direkt buraya gideceğim.  Giriş ücreti 45 TL.

funbeach_alacati

Babylon Aya Yorgi

Aya Yorgi koyunu çok sevmesem de -çünkü su çok sıcak ve koy genelde çok kalabalık oluyor- Babylon’u güzel kokteyl ve ortamı olduğu için tercih ettik. Geçen senelere göre işletmesi biraz daha ukalalaşmış onun dışında eksi bir yanını görmedik. Giriş ücreti 50TL.

Quente Beach – Paşalimanı Bölgesi

Bundan üç sene önce Alaçatı’da kaldığımız otelin sahibi biz Aya Yorgi koyunu çok sevmeyince bizi Paşa Limanı tarafına götürmüştü. O dönemde burada çok az ev ve bir tane çok normal bir plaj işletmesi vardı. Biz denizini çok sevmiş ve bütün gün yüzmüştük. Bu sene de buraya gidelim dedik ve gider gitmez şok olduk. Bizim dokunulmamış olarak bıraktığımız Paşa Limanı gitmiş, bütün koya villa yapılmış ve Quente beach açılmış. Deneme amaçlı Quente beache girdik. Burada su çabuk derinleşmiyor o nedenle çocuklu aileler için ideal. Deniz adeta havuz gibi su hem sıcak hem de derinleşmiyor. Eğer bu şekilde denizleri seviyorsanız Quente tercih edilebilir. Giriş ücreti kişi başı 50 TL idi.

Alaçatı Butikler

Silence of the Bees

Alaçatı’ya gidince en sevdiğim İzmir markası olan Silence of the Bees mağazasını gezmek. Bu markanın değişik ve eğlenceli mayo, bikini modellerini çok seviyorum. Bu ziyaretimde ise şu gördüğünüz filamingolu mayoyu kaptım! Siz de değişik ve pişti olmak istemediğiniz mayo/bikini almak isterseniz online sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bu marka Lidyana’da da satışta.

silence_of_the_bees

BT – Burcu Tandoğan

Burcu Tandoğan çok küçük ve özel ürünler satan bir butik. Halatlı sandaletleri ve kendi plaj koleksiyonun yanı sıra Lily and Rose markasınında bikini/mayo çeşitlerini bulabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim mağazalar Alaçatı merkezde. Bu mağazalara ek olarak Hacı Memiş tarafında da çok hoş butik mağazalar mevcut. Hacı Memiş’i feth etmeden Alaçatı’dan dönmeyin.

haci_memis_alacati

Gece Hayatı

Zilly, Öküz, Tren

Alaçatı Port gece hayatı açısından baya eğlenceli. Bu bölgede Zilly, Öküz ve Tren başlıca hareketli mekanlar. Pazartesi günü bile hepsi tıklım tıklım dolu ve ağırlıklı olarak türkçe müzik çalıyor.

Tektekçi

Alaçatı merkezdeki Tektekçinin yaş ortalaması gittikçe yerlere düşüyor. Bir kaç gece uğradık ama mekan boştu ve 15-18 yaş arası çocuklarla doluydu o yüzden hemen geri çıktık.

Zeplin Pup

Bizim Hacı Memiş bölgesinde en sevdiğimiz bar oldu kendisi. Özellikle barın önündeki masalar değil ama tam karşıda duvarın dibine sandalye koydukları bir kısım var. Sohbet etmek ve iyi export bira içmek için güzel bir yer.

Nar Bar

Burası da her daim Alaçatı’daki uğrak yerlerimizden biri. Alaçatı merkezde daha iyi bir bar yok. Ortamı, dekoru ve müşteri kalitesiyle bizi hiç bir zaman yanıltmaz. Fiyatları civar barlara göre biraz daha yüksek -mesela mojito 40 TL- ama ilk yudumu aldığınızda bu ücreti hak ettiğini anlıyorsunuz.

Şaşkın

Otelimize yakın olduğu için genelde gece otele gitmeden önce uğradığımız son yer:) Kokteyl menüsü çok değişik ve eğlenceli. Çok oturmasanız bile bir iki kokteyl deneyebilirsiniz.

alacati_gece_hayati_saskin

 

Sizin için derlediğim alaçatı notlarım bu şekilde!:) Sizde favorilerinizi yorum olarak eklerseniz çok sevinirim.

Bir başka tatil yazısında görüşmek üzere.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir