Tüm Detaylarıyla Cunda

Tatil rotamızın ilk kısmı Alaçatı olunca geri dönüş yolunda gezmesi kolay yol üstünde bir yer bulalım dedik ve uzun zamandır arkadaşlarımızdan dinlediğimiz Cunda’ya karar verdik. Cunda, Ayvalık merkezden yaklaşık yarım saat uzaklıkta(evet, tahmin ettiğinizden daha uzak) şirin bir belde. Cundanın sahili tam yazlıkçı mekanı olsa da ara sokaklarda gezmeye başlayınca insanların neden Cundayı sevdiğini anlıyorsunuz. Eski evler, kaldırımlar, salaş mezeciler… 2-3 günlük bir tatil yapmak için ideal.

cunda

Belki ilk durağımız Alaçatı olduğu için, belki çok abartılı söylemler duyduğum için neden bilmiyorum ama Cunda benim aşık olduğum ve tekrar gideceğim yerler listeme giremedi. (Bu listeye girenler için bakınız Selimiye.) Cunda daha çok yol üzerinde kalıyorsa gidilebilecek ve muhtemelen 1 kere gidilecek bir yer benim için. Tabii sanmayın ki Cunda kötü bir yer:) Hayır, güzel şirin bir belde. Sadece bana göre mutlaka gidilmesi görülmesi gereken bir yer diil o kadar:) Biz Ağustos’un ilk haftası gitmiştik ve inanılmaz kalabalıktı sanırım Eylül gibi gelsek daha sakin olacaktı ve belki de daha çok sevecektik.

IMG_2647

Gece Hayatı

Moshos Meyhane

Abartmıyorum:) Burası Cunda’da keyifli bir akşam geçirmek için en güzel mekan. Mezeleri, canlı Türk-Yunan karışımı müziği ile çok eğlenceli. (Gerçekten abartmıyorum:P) Yemeğinizi yerken bayan solistimiz tatlı tatlı türk-yunan şarkıları söylüyor. Taverna kültürünün en önemli gösterisi olan tabak kırmalar başlıyor. Garsonlar inanılmaz kibar bir şekilde size davranıyor. Size de ne kalıyor? Keyifle masanızı donatmak ve şarkılara eşlik etmek. Sizde benim gibi hoppala hoppala, kına gecesi gibi herkesin göbek attığı fasılları sevmiyorsanız Moshos’u seveceksiniz demektir. Gitmeden önce buranın çok pahalı olduğunu okumuştum ama fiyatlar öyle çok abartı değil. İki kişi dolu dolu bir masaya 200TL ödedik, yemeklere, hizmete ve canlı müziğin kalitesine göre bence uygun bir fiyattı.

Vino Şarap Evi

Vino Şarap Evi, Cundayı sevme sebebi! Eğer eski evlerle dolu tatlı bir sokakta iyi ve ucuz şarap içmek isterseniz burası doğru adres. Kendilerine özgü likörlerini ise mutlaka denemelisiniz, çok değişik likörler var. Bir çok Cunda sever bu mekanın hayranı, biz de çok sevdik.

IMG_2434 (1)

Deniz

Cunda’nın denizini Marmara Denizinin temiz hali gibi düşünebilirsiniz. Biz aslında bu bölgedeki sarımsaklı plajına gidecektik ama  çok kalabalık ve plaj hizmeti olmadığını görünce tekne kiralamaya karar verdik. Siz tekne kiralamayacaksanız Ortunç Beach’e gidebilirsiniz. Biraz ücretleri yüksek ama sakin bir koy ve hizmet kalitesi son derece yüksek.

IMG_2458

 

IMG_2459

Alışveriş

Cunda’nın ara sokaklarında tatlı dükkanlar var buralardan bir şeyler alabilirsiniz ama ben asıl istediğim gibi vintage ve tasarım ürünler satan mağazaları Ayvalık’ta buldum. 3. Çıkmaz sokağında tasarım magnetler, vintage elbise ve biblo satan mağazalar ve daha bir çok küçük tatlı dükkan var. Bu sokağa uğrayarak bakabilirsiniz.

IMG_2526

IMG_2527

 

IMG_2530

Taş Kahve

Cunda’nın merkezindeki eski kahve. Damla sakızlı kahvesini içmeden güne başlamayın.

IMG_2440

 

IMG_2445

Rahmi Koç Müzesi

Cunda’nın merkezindeki müzeyi bir çok kişi geziyordur fakat müzeye girdiğinizde sol dipte kalan mervdivenden üst kata çıkıldığını çok azı biliyordur. Bu kenarda kalan merdiveni dikkatli olmazsanız görmiyorsunuz ve üst kattaki oyuncakları göremiyorsunuz. O yüzden siz müzenin ilk katını es geçin -şaka şaka bu katta efsane- direkt üst kattaki oyuncakların yanına çıkın ve camlara yapışın.

IMG_2520

 

IMG_2495

Agios Yannis Kilisesi 

Eski Agios Yannis Kilisesi yeni Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı, yine bir Koç Müzesi. Cunda’nın tepesinde yer alan bu güzel eski kilise, şimdilerde kütüphanesi tartışmasız Cunda’nın en serin bölgesi!:) Kütüphaneyi gezip, bahçesinde bir türk kahvesi içmek paha biçilmez.

IMG_2514

 

20150807_105649

Şeytan Sofrasında Gün Batımını İzlemek

Şeytan sofrası aslında ayvalık yakınında fakat biz Cunda’ya kadar gitmişken bu güzel mazarasıyla bilinen tepeye de çıkalım dedik. Öncelikle çok ama çok kalabalık oluyor baştan söyliyeyim:) Çok fazla araba geliyor ve park yeri dolduğu için aşağılara park edip tırmanarak çıkmak gerekiyor. Biraz erken gitmek daha iyi olabilir. Manzara gerçekten çok güzel.

IMG_2545

 

20150806_200915

Cunda notlarım bu şekilde! Merak ettiklerinizi ve bildiklerinizi yorum olarak bırakm
ayı unutmayın!

Yayım tarihi
Gezi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir