Cape Town’a Giderken Bilmeniz Gerekenler

Güney Afrika biletlerini aldığımızda hiç olmadığım kadar heyecanlanmış bir o kadar da korkmaya başlamıştım. İlk güney yarım küre seyahati ve resmen dünyanın bir ucu! İnternette araştırma yaparken Afrika’nın geneli ile ilgili yazıları okudukça bu korkum daha da arttı ve uçak, konaklama ücretlerini ödememiş olsak iptal bile edebilirdim. Bu yazıya başlamadan önce uyarmak istiyorum. Bu yazı Afrika kıtasının tamamı ile ilgili değil, Güney Afrika Cumhuriyeti – Cape Town, yani Afrika kıtasının en medeni şehri ile ilgili. Afrika kıtasının her bölgesinde farklı durumlar olduğu için gittiğiniz bölge özelinde araştırma yapmanızı öneriyorum. Eğer yolunuz Cape Town’a düşüyor ve bu yazı sorularınızı cevaplamıyorsa sorularınızı yorum olarak bırakabilirsiniz.

DSC00119

Cape Town tehlikeli midir?

Gitmeden önce en çok kafamı kurcalayan soru buydu sanırım. İnternette herkesin korkunç anılarından bahsetmesi de bunu tetiklemiş olabilir tabi. Cape Town, Güney Afrika Cumhuriyeti içinde gidebileceğiniz en güvenli yer FAKAT bu sokaklarda rahatça gezebileceğiniz anlamına gelmiyor. Sadece Waterfront adı verilen alışveriş merkezinin ve restaurantların olduğu liman bölgesi güvenli onun dışında hiçbir yerde yürüyerek gezmek önerilmiyor. Taksi kullanmak da güvenli değil en güvenli ulaşım aracı Uber. O nedenle internet paketi satın almanızı öneririm çünkü Uber internet üzerinden çalışıyor. Biz hiçbir yere yürümedik ve her zaman Uber kullandık. Bu sayede tehlikesiz yerel insanlarla da sohbet etme şansımız oldu. Uber’i rahatça kullanabilirsiniz ve fiyatı da taksiye nazaran uygun.

DSC01117

Yemekler Nasıl?

Ben aç kalırım diye düşünürken tüm seyahatlerimin arasında en lezzetli yemekleri Cape Town’da yedim. İki okyanusun birleştiği bu enfes doğada hem deniz ürünleri çok çeşitli hem de avlanma yaygın olduğu için av etleri çok çeşitli ve lezzetli. Fiyatlara gelince inanılmaz ucuz! Limandaki en iyi restaurantlarda enfes yemekler yedikten sonra 40 lira civarı ücret ödüyorsunuz.

Willoughby & Co –> Alışveriş merkezinin içinde bir restaurant. Hayatımda yediğim en lezzetli suşiyi burada yedim. Yolunuz düşerse mutlaka deneyin.

Balthazar –> Limanın olduğu yerde adından da anlayacağınız gibi av etleri ile meşhur olduğu bir yer. Rib eye steak ve karışık av tabağı var (Afrika ceylanı, kudu, deve kuşu) mutlaka denenmeli. Kudu eti çok lezzetli:) Buradan kurutulmuş et satın alıp, hediye olarak da getirebilirsiniz.

Cape Town Fish Market –> Liman bölgesinde bir deniz lokantası. Denizden babam çıksa yerim diyorsanız kesinlikle mekanınız burası olmalı. Boy boy karidesler, ahtapotlar ve sayamayacağım çeşitte midye ve balıklar. Sanırım tüm restaurantlar içinde en sevdiğim yer burası oldu!

Golden Restaurant –> Tam turist işi! Canlı Afrika dansları eğlencesi ve yemekleri görmek için en doğru adres. Burası için mutlaka 1 akşamınızı ayırın!

 

DSC00217

DSC00222

Konaklama

Şehrin her bölgesinde kalmak güvenli değil. O yüzden airbnb ya da hostel gibi kavramlardan uzak durmanızı öneriyorum. Biz Southern Sun Waterfront Cape Town otelinde kaldık. Otelin lokasyonu gayet iyiydi ve her yere çok yakındı. (Tabi yürüme mesafesinde değil Uber mesafesinde:)) Konaklama yeme-içme gibi uygun fiyatlı değil maalesef, güvenli bölge az olduğu için oteller genelde dolu oluyor ve fiyatlar yüksek oluyor. Bizim kaldığımız otel güvenli bölge Waterfront’a yakın olmasına ve 5 yıldızlı olmasına rağmen güvenlik problemleri vardı. Öyle ki otele check-in yaparken resepsiyon görevlileri kasaya koymadığımız eşyalarla ilgili sorumluluk almadıklarını belirttiler. Odaya çıktığınızda değerli gördüğümüz tüm eşyalarımızı kasaya koymamız gerektiğini hatırlatan kartları gördük. Ülkede açlık sınırında yaşayan kişi sayısının çok fazla olması ve geri kalanlar arasındaki gelir farkının çok dengesiz olması bu güvensiz ortamın en büyük sebebi.

DSC01096

Sağlık

Cape Town’a giderken sarı humma aşısını yaptırmaya gerek yokmuş, biz de yaptırmadık. Ama bu konuda mutlaka gitmeden önce sağlık kuruluşlarına tekrar sorun, şartlar değişebiliyor ülkede. Sıtma tehlikesinden korunmak için Tetradox adında bir antibiyotik kullandık. Aslında bu antibiyotik direkt sıtmaya karşı bir ilaç değil, vücudutta bu antibiyotik var iken sıtma mikrobu vücudunuzda büyümüyor. Cape Town -maleria free- yani sıtmadan arınmış bir bölge ama biz güvenlik amacıyla yine de ilacı kullandık. Ek olarak sinek kovucu kullandık. Cape Town’da durum bu şekilde fakat Afrika kıtasında başka bir yere seyahat ediyorsanız mutlaka o bölgenin sağlık durumu ile ilgili konuları araştırın.

Alışveriş

Doğal içerikli ürünleri seviyorsanız Waterfronttaki The Rain markasına mutlaka göz atın, tüm ürünleri çok güzel. Hediyelik eşya konusunda en uygun fiyatlı yer Greenmarket fakat burada dikkatli olun. Satıcıların çoğu yerel, durumu iyi olmayan insanlar o nedenle fiyat sorup almıyorsanız rahatlıkla kolunuzdan tutup koca gözleriyle size bakarak almanızı sağlayabiliyorlar. Waterfront ve Ca’ta da çok çeşitli Afrika eşyaları bulmak mümkün.  Penguenlerin olduğu bölge, Biz en çok alışverişi ….. bölgesinde yaptık.

DSC01116

Diyeceksin ki, bu yazıyı gitmeyelim diye mi yazdın?:) Sen neden gittin?:) Bu yazıda genel olarak şehirdeki durumdan bahsetmek istedim, kalbimin neden Cape Town’da kaldığı, neden kesinlikle Cape Town’a bir kez daha gitmek istediğim bir sonraki yazımda olacak:)

Afrika’nın insanı derinden etkileyen bir yapısı var. Sanki başka bir gezegene gidiyormuşsunuz ya da zamanda yolculuk yapmışsınız gibi.

Hepsini yazacağım! Bir sonraki yazıyı bekleyin!

Yayım tarihi
Gezi olarak sınıflandırılmış

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir