Parfümlerim

Merhaba,

Bu yazımda/videomda size parfümlerimden bahsedeceğim. Yeni parfüm alternatifleri arıyorsanız videomu izleyebilir yazımı okuyabilirsiniz.

 

 

Ben parfümlerimi bugün iki kısımda anlatacağım. İlk olarak günlük kullandığım daha hafif kokular ardından da gece ve yoğunlukla kış aylarında kullandığım daha ağır kokulardan bahsedeceğim. Başlamadan Eau de toilette, Eau de Parfum farkından bahsedicem. Parfümler içindeki alkolün ve kokuyu veren esans yağların yoğunluğuna göre sınıflara ayrılır. Eau de toilette parfümlerde yoğunluk daha az, Eau de Parfum parfümlerde ise esans yoğunlukları daha çok olduğu için daha kalıcı oluyor. Buna göre genellikle Eau de toilette parfümler Eau de Parfum versiyonlarına göre çok az daha uygun fiyatlı oluyorlar.

Son zamanlarda en sık kullandığım Yves Rocher parfümü ile başlayalım. Bu kokudan ben bir favori videomda da bahsetmiştim 1-2 aydır sürekli kullanıyorum, adı Naturelle Osmanthus, parfüme adını veren osmanthus yasemine benzeyen parfüm yapımında kullanılan bir çicek. Çok hafif, fresh tam bir bahar-yaz kokusu. Ben hafif olmasını istediğim için eau de toilette olanını satın almıştım. Çok kalıcı değil ama hafif parfümlerde kalıcılık aramıyorum zaten.

Yves Rocher’den diğer kullandığım ise bu çok hafif Yeşil Çay kokusu. Mis gibi, ferah tam yaza göre. Bu koleksiyonun farklı çiçekleri de var, bir göz atabilirsiniz.

Zara magnolia parfümünü yeni keşfettim. Zara’nın parfümleri hem uygun fiyatlı hem de çok fazla koku seçeneği var. Parfüme çok para harcamayı sevmiyorsanız bakmanızı öneririm. Ben manolya kokusunu çok seviyorum, bu parfümü de o yüzden çok sevdim. Günlük olarak kullanıyorum.

Chloe Signature adı gibi tam bir imza kokusu. Hafif, kalıcı ve sizle bütünleşen bir koku. Hani bazı kokular vardır, parfüm mü yoksa o kişinin kokusu bilemezsiniz. Hiçbir zaman parfüm parfüm gibi yapay kokmaz, bu işte öyle bir koku. Üst notalarında gül, şakayık ve amber içeriyor. Üst notalarında gül olmasına rağmen sevdiğim nadir kokulardan ve çok kalıcı.

Şimdi gelelim daha ağır ve kışa, akşamlara uygun yoğun kokulara.

Chanel Chance klasik parfümlerin başında gelir bence. Ben bu parfümü üniversitedeyken yaz-kış kullanıyorum. Kesinlike en en sevdiğim koku. Sonra yazın bu koku ağır gelmeye başladı, aslında ağır gelmesi normal çünkü hafif bir koku değil kesinlikle. O nedenle kışları veya akşamları kullanıyorum çok çok seviyorum.

Paris Hilton’un bu Dazzle parfümü sanırım Türkiye’de satılmıyor ama şişesi çok kullanışlı olduğu için anlatmak istedim. Bu şekerli bir gece kokusu ve boyu, şişenin şekli itibariyle o kadar çık ve az yer kaplıyor ki çok rahat yanınızda taşıyabiliyorsunuz.

Zaten ben son zamanlarda parfümlerin hep küçük boyunu almaya başladım diğer türlü yanımda taşımak için ağır oluyor malesef.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yayım tarihi
Makyaj olarak sınıflandırılmış

1 yorum

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir