Hamilelikte Çatlak Önleyici Kremler

Merhaba,

Çatlaklar konusunda en doğru yönlendirmeyi yapabilmek için hamileliğimin bitmesini bekledim. Şu anda hamileliğimin 38. haftasındayım ve hiç çatlağım olmadı o nedenle bu süreçte kullandığım ürünleri sizle paylaşmak istedim.

Genetik Faktör

Hamilelikteki çatlaklarla ilgili az çok bir araştırma yaptıysanız genetik faktörün bu konuda çok önemli olduğunu okumuşsunuzdur. Tüm uzmanlar çatlakların önlenebileceğini ama genetik bir yatkınlık varsa yapılabilecek çok da fazla bir şey olmadığını belirtiyor. Ben bu yazıları okuduğumda canım çok sıkılmıştı çünkü hali hazırda bacaklarımda çatlaklarım var, demekki genetik yatkınlığım var. O zaman hamilelikte daha mı çok çatlayacağım diye düşünmeye başlamıştım. Ama bir şeyleri doğru yapmış olmalıyım ki, çatlaksız bir şekilde bu süreci atlattım. Şimdi sırası ile sizle yaptıklarımı ve işe yaradığını düşündüğüm şeyleri paylaşacağım.

İlk ve en önemli nokta bu kremleri kullanmaya başlama zamanınız, ben hamile olduğumu öğrendiğim andan itibaren kullanmaya başladım ve bunun etkili olduğunu düşünüyorum. Siz de kremleri kullanmak için göbeğinizin büyümesini beklemeyin ve hemen kullanmaya başlayarak göbek bölgenizi nemlendirin.

Klişe ama doğru – Bol Su İçmek

Bunu duymaktan bıktınız belki ama kremlerle tanışmadan önce yapabileceğiniz en temel şey, cildi içeriden nemlendirmek için bol su içmek. Bu da en az 2lt kadar. Normalde su içme konusunda çok hesap kitap yapan biri değilim ama bu sürede plastik şişelerle içtiğim suyu takip ettim ve en az 2lt su içmeye çalıştım.

Tüm kremleri düzenli kullanmak

Benim en çok dikkat ettiğim şeylerden biri de kullandığım her türlü kremi uygulama kısmında açıkladıkları gibi kullanmak oldu. Bazı kremleri/yağları sabah akşam kullanmanız gerekiyor bazılarını ise sadece akşam sürmeniz yeterli oluyor. Hangi ürünü alırsanız alın ilk olarak uygulama kısmına bakarak hangi sıklıkta kullanmanız gerektiğini öğrenin.

Gelelim kullandığım ürünlere…

 

Bio Oil Çatlak Yağı

Ben ilk olarak Bio Oil’in çatlak yağını kullanmaya başladım, çok besleyici ve sürdüğünüzde yapış yapış yağlı bırakmayan bir hissi var.

Lierac Çatlak Önleyici Jel

Bu ürün tüm çatlak önleyici ürünler arasında favori gösteriliyor. Bio Oil bittikten sonra bunu kullanmaya başladım. Fiyatı dışında her şeyi süper. Jel formunda bir ürün olduğu için uygulaması çok kolay, sadece akşamları kullanmanız yeterli.

Rituels – Çatlak Önleyici Krem

Bu İspanyada satılan tamamen doğal içeriklerin kullanıldığı bir marka. Ben bu kremi Lierac ile birlikte kullandım, sabahları bu krem akşamları da Lierac’ı sürdüm. Söz konusu çatlak kremleri olunca direkt aynı ürünü bulamasanızda önünüze çıkan kremlerin içeriklere bakarak karar verebilirsiniz. Cilde en iyi nem veren ürünler, badem yağı ve kakao yağı. Genelde de tüm çatlak kremlerinde bu içerikler var.

Palmers Cocoa Butter Formula

Lierac kadar ünlü olan bir diğer krem de Palmers’ın bu kremi. Kavanozdaki olan versiyonunda kremin kendisi çok yoğun vazelinden daha sert ve kakao yağı ile cilde çok güzel nem veriyor. Ben bu kremden de çok memnun kaldım. Sadece kremin bir pompalı ambalajda olan versiyonu var bir de body butter gibi çok yoğun kavanozda olan bir versiyonu. Ben body butter gibi olan versiyonu aldım bu çok koyu kıvamlı ve sürümü çok kolay olmayan bir yapıda. Size önerim bu kremi alacaksanız pompalı krem versiyonunu satın almanız.

 

Bu konudaki bir diğer etken de hamilelikte aldığınız kilo, çok kilo alırsanız belki bu kremler fayda etmeyebilir. Ben şu ana kadar 10 kilo aldım.

Umarım bu yazı faydalı olmuştur, sevgiler.

 

 

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir